Zrób to sam - poznaj tajniki efektywnego tapetowania
Zrób to sam - poznaj tajniki efektywnego tapetowania

Wybór tapety

Bez względu na to, czy wybór padnie na urzekający kadr ukazujący piękno dzikiej natury, tętniące życiem miasto, czy też modny wzór geometryczny, odpowiednio dobrana tapeta zadba o anturaż wnętrza, podkreśli jego wystrój i walory. Sam design to jednak nie wszystko. Przy wyborze tapety lub fototapety konieczne jest zwrócenie uwagi na to, w jakim miejscu będzie ona montowana - czy będzie narażona na szkodliwe oddziaływanie promieni słonecznych, wilgoci, uszkodzeń mechanicznych etc.

Czytaj więcej: Jak dobrać tapetę i fototapetę do pomieszczenia? Poznaj najważniejsze kryteria, dzięki którym podkreślisz wystrój swojego wnętrza. 

Tapetowanie - krok po kroku

Pierwszym krokiem, który zapewni doskonały wygląd Twojej tapecie lub fototapecie, jest zadbanie o około 5-cio centymetrowy zapas montażowy na wymiarze. Dlaczego jest potrzebny? Unikniemy w ten sposób niemiłej niespodzianki w postaci niepełnego pokrycia powierzchni, który może być spowodowany błędnym pomiarem bądź krzywizną ściany. W większości przypadków fototapeta powinna zakładać zapas montażowy, a sposób montażu powinien uwzględniać pozostawienie nadmiaru tapety z każdej strony, a na końcu docięcie go. Analogicznie w przypadku tapet w rolkach każdy pas ucinany z rolki powinien zostać ucięty z zapasem.

1. Niezbędnik - sprawdź w jaki sprzęt musisz się zaopatrzyć!

Dobrze będzie zaopatrzyć się w następujące elementy:

  • czysty wałek,
  • drabina,
  • średniej wielkości pędzel,
  • rakla do tapetowania,
  • pojemnik na czystą wodę,
  • miękka i czysta gąbka lub ściereczka,
  • poziomica,
  • ołówek,
  • przymiar - listwa do przycinania tapet,
  • nowy (ostry) nóż do tapet,
  • wałek dociskowy,
  • klej do tapet

Jakiego kleju warto użyć do montażu tapet?

W sprzedaży dostępne jest wiele rodzajów klejów, zarówno w proszku do samodzielnego przygotowania jak i gotowych do użycia. Ich rodzaj należy dobrać zależnie od podłoża tapety oraz jej gramatury. Ciężkie, grube tapety wymagają silniejszego kleju niż cienkie papierowe. Jeżeli nie masz pewności co do kleju odpowiedniego dla wybranej tapety warto zapytać sprzedawcę.


2. Sprawdź jakość tapety i zgodność z zamówieniem

Przed montażem należy sprawdzić stan tapety bądź fototapety pod kątem ewentualnych wad lub uszkodzeń, niezgodności kolorystycznej czy złych wymiarów, a w przypadku tapet w rolkach upewnić się, czy pochodzą z tej samej partii produkcyjnej (na etykiecie określony jako Batch, Batch number, Batch No, Anferigungs-Nr., Lot No.). Należy w tym celu zorganizować wolną i czystą przestrzeń do rozłożenia produktu. Nie zalecamy rozkładania tapety bezpośrednio na podłodze, ponieważ drobinki kurzu czy brudu mogą przyczepić się do spodniej warstwy tapety i zostać razem z nią zaaplikowane na ścianę co może skutkować powstaniem zgrubienia lub pęcherzy. Bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie rozłożenie jej na czystej folii malarskiej.

3. Przygotuj podłoże

Przede wszystkim należy mieć świadomość, że nawet najdroższa tapeta nie będzie prezentowała się dobrze na krzywej i nieprzygotowanej ścianie. W przypadku tapet i fototapet nierówności i mankamenty źle przygotowanej ściany mogą zepsuć cały efekt, uwidaczniając się tuż po montażu lub nawet w dużym odstępie czasu. Chcąc cieszyć się bezproblemowym klejeniem, trwałością i dobrym wyglądem fototapety przez lata, należy w pierwszej kolejności zadbać o odpowiednie przygotowanie podłoża.

Usuń wszystkie wystające elementy takie jak gwoździe, haki, czy wkręty, a powstałe po nich ślady i ubytki zaszpachluj. Jeśli ściana jest pokryta starą tapetą, koniecznie należy ją zerwać i dokonać naprawy. Po wyrównaniu powierzchni ściany upewnijmy się, czy nie ma na niej tłustych plam. Takie plamy mogą spowodować trudności w procesie montażu lub w późniejszym czasie ujawnić się na powierzchni tapety. W przypadku niektórych fototapet warto wcześniej pomalować ścianę na jednolity kolor, tak aby nie przebijały spod niej niechciane tony. Na koniec niezbędne jest skuteczne zagruntowanie ściany tak aby nie była ona chłonna co wiąże się z ryzykiem zbyt wczesnego wchłonięcia kleju i niewłaściwego przylegania tapety.

Czytaj więcej: Czy wiesz jak cieszyć się piękną tapetą przez lata? Poznaj sekret idealnie przygotowanego podłoża.

4. Rozpocznij montaż

Tapeta wybrana, materiały zakupione i sprawdzone - czas ubrudzić sobie ręce. Gwarantujemy, że postępując zgodnie z naszą instrukcją unikniesz najczęstszych błędów.

Najistotniejsza różnica pomiędzy montażem tapety i fototapety wynika z odgórnie narzuconej płaszczyzny produktu (brytu). W przypadku tapety, nawet podczas montażu możemy dowolnie modyfikować ilość pasków, czy miejsc, w których ma ona zostać położona. Cała magia efektu fototapety z kolei leży w odwzorowaniu na ścianie całej przedstawionej na nich grafiki. 

Montaż krok po kroku

  • Zmierz szerokość pierwszego brytu. Używając poziomicy, delikatnie zaznacz ołówkiem na ścianie pomocniczy pion. Jeśli zgodnie z naszą rekomendacją uwzględniono zapas montażowy, zaznacz pion, odejmując kilka centymetrów od szerokości brytu. Przykładowo: Dla tapety w najczęściej występującym rozmiarze 53 cm szerokości wyznaczamy pion ok 51 cm od krawędzi ściany, następnie odcinamy nadmiar po aplikacji. Pamiętać należy o zaplanowaniu rozkładu na całej ścianie tak, aby na koniec nie pozostał nam do uzupełnienia zbyt wąski pasek.
  • Przygotuj pierwszy bryt tapety bądź fototapety, zwijając go grafiką do wewnątrz, od dołu. Następnie rozpocznij równomierne nakładanie kleju na ścianę za pomocą wałka, upewniając się, że nie opuszczasz żadnego fragmentu. Nie zapomnij o dokładnym posmarowaniu narożników i brzegów ściany. Użyj do tego celu średniej wielkości pędzla.
    • UWAGA! Dotyczy to tapet na flizelinie, w przypadku tapety papierowej klej nakładamy bezpośrednio na pas tapety, składamy go wewnętrzną stroną do siebie i pozostawiamy na kilka minut. Informację o materiale i sposobie nakładania kleju znajdziesz na etykiecie tapety.
  • Rozpocznij przyklejenie pierwszego brytu, zaczynając od góry i przykładając brzeg brytu do wyznaczonego wcześniej pionu.
  • Aby uniknąć marszczenia się materiału, zrób w narożniku ukośne nacięcie rogu tapety nożykiem do tapet. Następnie wygładzaj bryt, przesuwając raklę od środka pasa do zewnątrz, aby usunąć powstałe pęcherze powietrza. Kolejne bryty wygładzaj w podobny sposób.
  • Zadbaj o to, aby tapeta w miejscu połączeń dobrze przylegała do ściany. Możesz docisnąć ją delikatnie wałkiem dociskowym. Jeśli na złączeniu pojawi się nadmiar kleju, usuń go niezwłocznie za pomocą miękkiej i czystej gąbki. Przykładaj gąbkę punktowo. Nie trzyj intensywnie w miejscach zadruku.
  • Przyklejając kolejne bryty, pamiętaj o zapasie montażowym, usunięciu pęcherzy powietrza oraz o dokładnym spasowaniu złączeń. Odetnij nadmiar tapety i podklej tapetę w miejscach, gdzie nie przylega do ściany. Dokonaj ostatecznego sprawdzenia, czy nigdzie nie zostały pęcherze powietrza oraz, czy w każdym miejscu tapeta przylega do ściany.
    Finalnym krokiem będzie pozostawienie tapety bądź fototapety do całkowitego wyschnięcia, zazwyczaj ok. 24 godzin.

Podczas montażu tapety bezwzględnie nie należy:

  • wietrzyć lub ogrzewać pomieszczenia (wskazana temperatura powietrza to 16-20 stopni),
  • wykonywać jednocześnie innych prac remontowych,
  • przesuwać całych brytów tapety. Jeśli krzywo przykleimy tapetę, należy delikatnie oderwać bryt i przykleić ponownie. Należy to zrobić od razu, zanim klej zwiąże tapetę z podłożem,
  • używać szorstkich lub brudnych gąbek do usuwania kleju,
  • smarować tapety klejem (dotyczy tapet na flizelinie) - klejem smarujemy tylko ścianę.

5. Sposoby pasowania

Na styk (tapety i większość fototapet)

Podczas przyklejania brytów i dopasowywania wzoru na łączeniach niezbędny okaże się pomocnik, który przytrzyma rolkę tapety. Manipuluj materiałem, aby dobrze spasować wzór, ale staraj się nie przesuwać całego brytu, który już przylega do ściany. Lepiej delikatnie go odkleić i poprawić położenie.

Fototapeta po kontakcie z klejem nabiera elastyczności. Kilkumilimetrowe przesunięcie wzoru jest więc normalnym zjawiskiem np. w przypadku wydruków wielkoformatowych. Nieznaczne przesunięcia mogą też być efektem rozciągnięcia materiału podczas wygładzania brytu na ścianie, albo nierówności ściany. 

Na tzw. zakładkę lub podwójne cięcie (niektóre fototapety)

Niektóre fototapety przygotowane są do montażu na podwójne cięcie. Ten sposób klejenia wymaga doświadczenia oraz specjalistycznych narzędzi niedostępnych w powszechnej sprzedaży (np. specjalny nóż), dlatego w tym akurat przypadku gorąco polecamy powierzyć montaż profesjonalistom. Oczywiście możliwe jest cięcie zwykłym (bardzo ostrym) nożem do tapet, jednak tym bardziej wymaga to doświadczenia. Podwójne cięcie należy wykonać od razu po dokładnym spasowaniu złączenia, a dopiero później przystąpić do klejenia następnych części tapety. Upewnij się, że wzór jest dobrze spasowany. Następnie za pomocą listwy i ostrego noża do tapet, zrób cięcie pośrodku łączenia brytów na całej wysokości ściany. Wyciągnij odcięty pasek spod spodu.

Zdjęcia: Raw Pixel

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl