Sekret trwałego efektu? Idealnie przygotowane podłoże!
Sekret trwałego efektu? Idealnie przygotowane podłoże!
Podczas projektowania i aranżacji wnętrza to często detale stanowią o jego szyku i elegancji. Idealnie dopasowana do wystroju mieszkania tapeta zadba o jego walory estetyczne, tworząc przestrzeń, dzięki której odetchniesz i zrelaksujesz się po stresującym dniu. Jednak czy wiesz co gwarantuje doskonały wygląd tapety?

Podłoże - dlaczego ma znaczenie?

Tapety oraz fototapety przeżywają obecnie renesans swojej popularności. Moda na piękne kadry, dziką naturę lub geometryczne desenie kusi swoją oryginalnością i nietuzinkowym designem. Dzięki temu, na rynku znaleźć można nie tylko najróżniejsze wzory i motywy, ale także podkłady, które pomogą tapecie zachować swoją idealną formę, nawet podczas regularnego kontaktu z wilgocią.
 
Niestety, żadna, nawet najbardziej odporna na czynniki zewnętrzne tapeta nie będzie wyglądała dobrze, jeśli nie zadbamy o jej właściwy montaż. Pośpiech, kiepskiej jakości materiały, złe narzędzia czy niewłaściwie przystosowana ściana, sprawią, że nawet najdroższa tapeta, może zamienić się w ścienną katastrofę.
 
W konsekwencji będziemy zmuszeni zmierzyć się nie tylko z nieestetycznym wyglądem ściany, ale również dodatkowymi kosztami. Warto pamiętać, że każdy, nawet niedostrzegalny gołym okiem mankament ściany, może mieć istotny wpływ na efekt montażu. Skutki niewłaściwie przygotowanego podłoża pod tapetowanie mogą ujawnić się dopiero po kilku dniach, tygodniach a nawet miesiącach.
 
Aby uniknąć takich sytuacji, ściana powinna spełniać kilka warunków – jakich? Tego dowiesz się z naszej instrukcji.

Przygotowanie powierzchni – instrukcja krok po kroku i fachowe porady

Czysta, gładka, bez ubytków, pozostałości starych farb, okładzin, tłustych plam, o jednolitej kolorystyce oraz odpowiedniej wilgotności i chłonności. Tak pokrótce musi prezentować się właściwie przygotowana ściana. Pamiętaj, że tylko spełnienie powyższych  kryteriów zagwarantuje najlepsze rezultaty.

1. Usunięcie odstających elementów

Eliminujemy ze ściany wszystkie gwoździe, haki, wkręty, kinkiety, gniazdka, włączniki elektryczne itp.

2. Usunięcie starych tapet

Przed przystąpieniem do tapetowania, ścianę należy dokładnie oczyścić, również z pozostałości po innej tapecie. Niektóre z nich odchodzą w całości (np. tapety na flizelinie), inne jak tapety na podłożu papierowym mogą wymagać dodatkowego namaczania powierzchni mydłem malarskim lub specjalnym środkiem ułatwiającym usuwanie tapet.
 
Aby namoczyć taką tapetę, konieczne może okazać się matowienie jej papierem ściernym, drucianą szczotką bądź nakłuwanie, aby płyn mógł wsiąknąć pod jej powierzchnię. Dotyczy to w szczególności tapet pokrytych winylem. Dopiero po wykonaniu tych czynności namaczamy tapetę za pomocą pędzla lub szczotki, by po kilku minutach przystąpić do jej zerwania. Przydatny do tego będzie więc specjalny skrobak, zwykła szpachelka bądź podobne narzędzie.
 

3. Oczyszczenie ściany z farby

Jeżeli ściana była malowana lub znajdowała się na niej tapeta przyklejona do pomalowanej ściany, bardzo prawdopodobne, że farba nie przylega już właściwie. W takiej sytuacji, pod wpływem wilgoci np. podczas kontaktu z klejem do tapet, mogą pojawić się bąble i napuchnięcia, które popsują efekt.
 
Wszystkie fragmenty farby możliwe do łatwego zeskrobania, należy usunąć szpachelką. Pozostałe powłoki trzymające się solidnie powierzchni, można usunąć preparatami, które ułatwiają pozbycie się powłok malarskich. Następnie powierzchnię należy przeszlifować drobnym papierem ściernym.
 

4. Naprawa pęknięć i ubytków

Wszystkie nierówności, pęknięcia i uszkodzenia powstałe wcześniej (np. podczas usuwania tapety/farby) należy naprawić. Pamiętajmy, że ściana powinna być gładka, a tapeta nie jest materiałem, który ukryje niedoskonałości. Mniejsze ubytki i nierówności wyrównujemy masą szpachlową, a po jej wyschnięciu wygładzamy naprawioną powierzchnię drobnym papierem ściernym.
 

5. Czyszczenie z brudu i kurzu

Tłuste plamy na powierzchni ściany mogą nie tylko utrudnić przyklejenie tapety, ale również mogą zostać przez nią wchłonięte i ujawnić się na powierzchni. Najprostszym sposobem będzie delikatne zmycie zabrudzenia wilgotną gąbką bądź ściereczką nasączoną detergentem. Jeśli to nie przyniesie oczekiwanego rezultatu, można w tym celu użyć rozpuszczalnika lub mydła malarskiego, które jest najlepszym środkiem do usuwania nie tylko tłuszczu, ale także brudu i kurzu znajdującego się na powierzchni ściany.
 

6. Ujednolicenie koloru

Niestety nie każda ściana, mimo oczyszczenia i wyrównania będzie wyglądać dobrze. Dlatego mając na uwadze rodzaj i wzór tapety, jaką planujemy zamontować, warto rozważyć pomalowanie ściany na jednolity kolor. Szczególnie ma to znaczenie, jeśli tapeta jest cienka, papierowa, czy też na flizelinie. Ściana o niejednolitej barwie może przebijać przez jasny wzór fototapety, tworząc nieestetyczny efekt.
 

7. Gruntowanie powierzchni ściany

Ostatnim etapem przed przystąpieniem do montażu tapety bądź fototapety jest gruntowanie ściany mające na celu wzmocnienie podłoża, zwiększenie przyczepności oraz zapewnienie odpowiednio niskiej chłonności. Gruntowanie jest czynnością absolutnie niezbędną i powinno być wykonane co najmniej dwukrotnie z kilkugodzinnym odstępem. Do gruntowania używamy dużego pędzla tzw. ławkowca, wcierając mocno i obficie preparat w powierzchnię ściany.
 
Ponieważ preparat musi wniknąć możliwie głęboko, wałek malarski nie będzie właściwym narzędziem do tej czynności. Do gruntowania używamy specjalnych preparatów, najlepiej głęboko penetrujących. Montaż tapety można rozpocząć dopiero po upływie czasu podanego przez producenta oraz po upewnieniu się, że powierzchnia ściany nie chłonie wilgoci.
 

Przygotowanie ścian w nowych budynkach

Podobnie jak w przypadku starszych ścian, również w nowych budynkach przed przystąpieniem do tapetowania musimy ocenić ich stan. Istotne jest, czy są gładkie, suche, czyste, trwałe i jednakowo chłonne na całej powierzchni. Gdy ściany są nowe, układamy tapetę na czystym i świeżym podłożu, które łatwiej przygotować. Najmniej problemów sprawia tapetowanie na otynkowanej ścianie. W takim przypadku wystarczy odczekać około 4-5 tygodni od ich nałożenia, by przystąpić do kolejnych prac.
 
Jeśli nie mamy pewności, że tynk zdążył całkowicie wyschnąć, możemy niewielki fragment ściany okleić folią malarską oraz taśmą klejącą, na długość jednej doby. Jeśli po odklejeniu folii stwierdzimy, że znajdują się pod nią wilgoć, konieczne będzie ogrzanie i przewietrzenie pomieszczenia.
 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl